FAQ

Odpowiedzi na pytania Klientów


FAQ 1 - Pytania dotyczące wideofilmowania
FAQ 2 - Pytania dotyczące przegrywania kaset wideo
 


FAQ 1 - Pytania dotyczące wideofilmowania


Czy posiada Pan zezwolenie na filmowanie w kościołach?
Tak.

Jak wygląda proces przygotowania do filmowania?
Przede wszystkim umawiamy się na spotkanie organizacyjne, podczas którego omawiamy scenariusz uroczystości ślubnej, podpisujemy umowę na wykonanie usługi. Wszystko po to, aby wykluczyć wszelkie niemiłe niespodzianki. Przekazuję także Parze Młodej różnorakie wskazówki, aby film był lepszy. Staram się także na kilka dni przed ceremonią naładować baterie do kamery, bo w kościele może nie być gniazd 230V.

Potrzebuję 10 kopii filmu z wesela, ile to będzie kosztować więcej?
3 egzemplarze Para Młoda otrzymuje w cenie usługi, a za każdą dodatkowo nagraną płytę cena wynosi 13zł w przypadku płyt DVD i 20zł w przypadku płyt Blu-Ray. Można otrzymać dowolną ilość kopii filmu z jednego wesela jednak nie więcej niż 1313 sztuk.

Jakiej długości jest nagrany przez Pana film z wesela?
Standardowo film ma długość 120minut, czyli po godzinie na jednej płycie. Osobiście nie preferuję zbyt długich filmów.

Czy możemy sami przygotować projekt etykiety do nadrukowania na płytach DVD?
Tak, oczywiście. Mile widziana jest własna inicjatywa Klientów. Trzeba w tym celu zakupić sobie odpowiedni program i gotowy projekt etykiety przynieść do studia na pendrivie lub wysłać przez GG.

Jak długo będziemy czekać na zmontowany film z wesela?
Film na płytach DVD lub Blu-Ray zgodnie z zapisem w umowie będzie gotowy do 21 dni od dnia ślubu. W praktyce film jest do odbioru po kilku dniach od wesela, ale ta zmienna nie jest stała.

Z jakim wyprzedzeniem trzeba zarezerwować termin?
Najbezpieczniej jest rezerwować termin z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, jednak oczywiście nie wykluczam możliwości wykonania usługi filmowania uroczystości ślubnej, gdy Klient zgłosi się do mnie w dniu ślubu - wszystko zależy od mojego harmonogramu, od zaplanowanych zleceń. Natomiast nie ma możliwości wykonania usługi filmowania, gdy Klient zgłosi się do studia po terminie, w którym zaplanował swój ślub.

Czy może Pan do filmu jako podkład muzyczny dodać te piosenki, które nam się podobają?
Oczywiście, że tak. Proszę na spotkanie organizacyjne przynieść propozycje piosenek, które chcecie Państwo umieścić na filmie. Własna inicjatywa Klienta w tej kwestii jest mile widziana. Piosenki te najlepiej jest dostarczyć wydrukowane (tekst) lub umieścić je w chmurze w Internecie.

Czy wystawia Pan rachunki?
Tak. W wersji papierowej (po staremu) lub elektronicznej (po nowemu).

Jakiej kamery Pan używa?
Uroczystości filmuję kamerą SONY HDR-AX2000. Jest to kamera bardzo poręczna i popularna tzw. "królowa wesel", która dzięki swym niedużym gabarytom jest praktycznie niezauważalna w trakcie wesela. Ja także w trakcie wesela zakładam pelerenę i czapkę niewitkę, aby nie przeszkadzać bawiącym się gościom.

Czy w trakcie wesela podrywa Pan kobiety?
Panna Młoda jest moją Klientką, więc nie ma takiej możliwości. Zdecydowanie wolę nastolatki i jeśli takowe są na weselu, to te powyżej 15 roku życia staram się mieć wszystkie dla siebie.

Chcielibyśmy mieć ślub w Krakowie, czy także możemy skorzystać z Pana usług?
Tak, oczywiście. Jedynie za dojazd należy dopłacić - jeśli uroczystość odbywa się w odległości do 50km od centrum Sosnowca, dojazd jest bezpłatny. Powyżej 50 km od mojej siedziby należy dopłacić 2zł za każdy dodatkowy km. W Krakowie szczególnie lubię filmować, bo tam się urodziłem.

Czy ujęcia plenerowe do teledysku można wykonać w innym dniu niż uroczystość ślubna? Czy trzeba za to dodatkowo płacić?
Tak oczywiście. Wskazane nawet jest, aby ujęcia w plenerze wykonać w innym dniu, gdyż w dniu ślubu Para Młoda zwykle jest tak zajęta sprawami bieżącymi, że nie ma czasu na myślenie o niczym innym. Teledysk jest płatny dodatkowo 400zł, natomiast za wykonanie ujęć plenerowych w innym dniu niż wesele nie pobieram dodatkowych opłat ponad te 400zł. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszym dniem na plener jest wtorek.

Czy możliwe jest wykonanie ujęć podczas sesji plenerowej według naszych pomysłów?
Tak, oczywiście. Wszelkie Wasze własne pomysły na ujęcia plenerowe są mile widziane, o ile są dobre jakościowo. Możecie być reżyserami, a nawet producentami Waszej sesji plenerowej, a ja pozostanę wtedy jedynie operatorem kamery, który wciska przycisk nagrywania START/STOP.

Czy nagrane przez Pana płyty są zabezpieczone przed kopiowaniem?
Nie. Płyty nagrane przeze mnie można dowolnie kopiować we własnym zakresie. Oczywiście można je sobie samemu zabezpieczyć przed złodziejami.

Kościół, w którym będziemy brali ślub jest słabo oświetlony, raczej ciemny.
Czy ujęcia wyjdą dobrze?

Posiadam profesjonalną lampę nakamerową, której używam właśnie w takich sytuacjach, do doświetlania filmowanych scen. Oczywiście wskazane jest, aby ksiądz także zaświecił światło w kościele, ale to zależy od poniesionej opłaty w zakrystii.

Czy po wykonaniu swojej pracy może nam Pan przekazać także materiał surowy? Ile miejsca on zajmuje?
Tak, oczywiście. Na życzenie udostępniam materiał źródłowy pochodzący bezpośrednio z kamery. Opłata za to wynosi 300zł. Materiał z wesela to około 4-6 godzin filmu, co zajmuje około 16,1-25,3GB przestrzeni dyskowej.

Czy można wywołać sobie zdjęcia z filmu weselnego, a jeśli tak to jak?
Tak, można. Pojedyncze klatki pobieram z filmu za pomocą programu montażowego i zapisuję na płycie DVD, pendrive'ie lub dysku przenośnym USB. Jeśli wesele jest nagrane w jakości HD (na płytach Blu-ray), zdjęcia będą dobrej jakości. Nieco gorzej wygląda sytuacja z wykonaniem zdjęć z filmu SD (na płytach DVD), którego rozdzielczość wynosi 720×576. Pobrane klatki z filmu SD i wywołane przez fotografa będą jakości zadowalającej. Chyba, że w formacie 9x13.

Czy mamy po Pana przyjechać?
Nie. Na każde zlecenie dojeżdżam własnym transportem. Chyba, że akurat pojazd mi się zepsuje, wtedy można po mnie przyjechać, aby ślub został uwieczniony dla potomnych. Jednak zawsze mogę też w takiej sytuacji awaryjnej dojechać taksówką.

Nie podobają nam się różnego rodzaju graficzne wstawki, animacje wmontowywane w film. Czy możemy tego uniknąć?
Jak najbardziej tak. Preferuję tzw. "montaż telewizyjny" bez zbędnych udziwnień, grafik i animacji. Nawet na życzenie nie umieszczam na filmie takiego badziewia.

Czy wykonuje Pan ujęcia zimą na mrozie?
W umowie mam zapis, że nie filmuję podczas wystąpienia ujemnych temperatur. Jednak jeśli jest to mróz kilkustopniowy, do -5 stopni, i nie występują opady śniegu lub deszczu, to staram się mimo wszystko te kilka ujęć na zewnątrz wykonać, aby reportaż z wesela był ciągiem kolejnych zdarzeń i niczego w nim nie brakowało. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że zimą, przy wejściu z dworu do domu na błogosławieństwo oraz z dworu do restauracji, różnica temperatur jest tak duża, że obiektyw kamery ulega zaparowaniu. Wtedy konieczne jest odczekanie kilku minut, a czasem kilkunastu.

Chcielibyśmy, aby film z wesela był w jakości HD. Ile musimy dopłacić?
Nie pobieram dodatkowych opłat za wykonanie filmu w jakości HD. Chyba, że Klient sam życzy sobie dopłacić za lepszą jakość.

Czy w pracy, w trakcie przyjęcia, pije Pan alkohol?
Nie. W ogóle nie piję alkoholu, nawet poza przyjęciem.

Mój narzeczony nie jest Polakiem. Czy prowadzi Pan obsługę klientów w języku angielskim?
Tak. Także w innych językach, o ile goście znają język angielski.


 


FAQ 2 - Pytania dotyczące przegrywania kaset wideo


Jaka długość filmu zmieści się na płycie DVD?
Dla zachowania najwyższej jakości przegrywanego materiału, czyli z prędkością 6Mb/s, na płycie DVD (4,7GB) zmieści się 93 minuty i 20 sekund materiału wideo. Oczywiście na jednej płycie DVD można zmieścić całą kasetę wideo a nawet kilkanaście kaset, ale jakość takiego nagrania będzie zależeć od sumarycznej długości taśmy.
Na życzenie Państwa filmy mogę nagrać na dwuwarstwowej płycie DVD DL (8,5GB), na której mieści się 170 minut nagrania. Proszę jednak wcześniej sprawdzić w dokumentacji czy odtwarzacze wszystkich znajomych potrafią takie płyty odtwarzać. Koszt czystej płyty DL to 6zł.

Czy przy przegrywaniu z VHS na DVD film traci na jakości?
Nie. Jeśli film zapisywany jest z przepływnością 6Mb/s to zapisany będzie na płytę DVD w niepogorszonej jakości - dokładnie takiej z jaką był zapisany na kasecie VHS. Niektóre firmy konkurencyjne oferują tzw. poprawianie jakości, jednak z uwagi na posiadane dobre cechy osobiście nie naciągam Klientów na takie sztuczki, traktując je jako nieuczciwy marketing.

Jaki jest termin realizacji zlecenia?
Termin realizacji zlecenia zależy głównie od tego jak dużo materiału VHS macie Państwo do przegrania. Staram się jednak aby Klientka była zadowolona i często, przy zleceniu 1-2 kaset, otrzymuje ona materiał na płytach DVD jeszcze tego samego dnia - oczywiście gdy nie ma innych zleceń. W przeciwnym wypadku Klientka umieszczana jest jako następna w kolejce.

Jakie są formy płatności?
Przyjmuję płatności w gotówce, kartą płatniczą, telefonem, lub przelewem na wskazane przeze mnie konto bankowe. Wydaję resztę, o ile posiadam monety o odpowiednich nominałach. W przeciwnym wypadku, Klient musi dostarczyć dokładnie odliczoną kwotę.

Czy można uczestniczyć w tworzeniu płyty DVD?
Tak oczywiście. Jest wskazane, aby Klient uczestniczył w edycji swoich materiałów, bo wtedy będzie z nich najbardziej zadowolony. Pracuję 8 dni w tygodniu, czyli także w soboty i niedziele, oraz na zmiany nocne, co umożliwia Klientowi odpowiednio dopasować swój czas, aby móc współtworzyć płyty DVD. Istnieje także możliwość montażu płyt w domu u Klienta (z dojazdem).

Czy jeśli przegrałam już kasety kilka lat temu, to powinnam to zrobić ponownie?
Jest to wskazane. Kasety przegrywane kilka lat temu były konwertowane do postaci cyfrowej na urządzeniach, które nie pozwalały na uzyskanie tak dobrej jakości, jak to ma miejsce obecnie. Posiadam najnowszy sprzęt wideo HiFi, dzięki któremu będą się Państwo cieszyć Waszymi wspomnieniami w nowych ostrzejszych barwach. Dodatkowo, ale to już tylko tak od siebie, zapewniam niepowtarzalną atmosferę w trakcie przyjmowania zlecenia i jego odbioru.

Czy przyjmuje Pan i realizuje wysyłki przegrywanych materiałów?
Tak oczywiście. Przyjmuję także materiały do obróbki drogą pocztową lub przesyłką kurierską (kurierem) z dowolnego miejsca w Polsce, oraz po wpłacie pieniędzy na moje konto odsyłam przegrane materiały z płytami DVD przesyłką pocztową (lub na życzenie kurierem).
Wysyłając do mnie swoje materiały proszę je dobrze zapakować - najlepiej włożyć do koperty bezpiecznej (bąbelkowej) i nadać jako list polecony priorytetowy lub przesyłka kurierska - wtedy będzie gwarancja szybszego doręczenia. W ten sam sposób lub podobny odsyłam przegrane materiały.

Czy da się przegrać na jedną płytę DVD filmy z kilku kaset i połączyć je w całość?
Tak. Oferuję dowolny montaż filmów, mogę je łączyć z kilku kaset i nagrywać na jedną płytę DVD. Trzeba jednak pamiętać, że aby uzyskać materiał wideo o jakości takiej samej jak na kasetach, na płytę DVD możemy zmieścić maksymalnie 93 minuty i 20 sekund nagrania lub też 170minut w przypadku płyty Double Layer. Na życzenie mogę nieznacznie obniżyć bitrate, aby np. cała komunia zmieściła się na jednym krążku.

Czy za przegranie kaset nagranych w NTSC muszę płacić dodatkowo?
Nie. Kasety nagrane w systemie NTSC przegrywam w tej samej cenie co PAL, SECAM i TEEN.

Czy można wybierać wygląd menu dysku DVD?
Tak. Posiadam wiele szablonów menu dysku, statycznych i animowanych, z których można wybierać według własnych preferencji lub sąsiadów. Podobnie posiadam do wyboru wiele różnych etykiet dysku, które drukowane są albo laserowo w technologii LightScribe, albo wykonywany jest nadruk atramentowy w kolorze, który następnie zabezpieczam bezbarwnym werniksem do czasu aż wyschnie.

Słyszałam, że są dwa rodzaje płyt DVD - plusy i minusy. Na których Pan nagrywa?
Standardowo nagrywam na płytach DVD-R z uwagi na fakt, że są bardziej uniwersalne. Tzn. bez problemów odtwarzają się na odtwarzaczach starszych typów. Na życzenie materiały nagrywam też na płytach DVD+R, które nie zawsze lub w ogóle nie odtwarzają się na starszych odtwarzaczach.

Co dzieje się z moimi filmami już po wykonaniu usługi przez Pana?
Przekazane przez Państwa materiały są wykorzystywane jedynie w celu wykonania usługi - przegrania ich na płyty DVD lub także w celu montażu. Zapewniam całkowitą dyskrecję - Państwa materiały w żadnym wypadku nie są udostępniane osobom trzecim. Przechowywane są przez okres do 14 dni od momentu realizacji usługi, a to w takim celu, aby dać Klientowi możliwość podjęcia ostatecznej decyzji o wykonaniu ewentualnych dodatkowych kopii. Po okresie 2 tygodni, Państwa materiały są kasowane. Jeśli na dostarczonym materiale będzie uwieczniony seks, który Państwo sprawnie uprawiacie, będzie on obejrzany jedynie przeze mnie, jako usługodawcę.

Ile kopii filmów mogę otrzymać? Ile kosztuje kopia?
Dowolną ilość, jednak nie więcej niż 1313. Zwykłą kopię płyty DVD wykonuję w cenie 8zł za płytę, a z etykietą kolorową zabezpieczoną lakierem bezbarwnym za 13zł. Kopia dwuwarstwowej płyty DVD DL kosztuje 13zł, a DVD DL z etykietą kolorową - 18zł. W ceny te wliczony jest koszt samego nośnika (czystej płyty).

Na ile trwałe są nagrane przez Pana płyty?
Trwałość nagrań na płytach DVD nie zależy ode mnie. Filmy nagrywam na markowych płytach znanej i popularnej firmy VERBATIM. Wszystko zależy od tego jak będziecie się Państwo obchodzić z płytami, czy będziecie je szanować. Przy odpowiednim dbaniu o płyty, filmy nagrane na nich mogą być bez problemów oglądane przez kolejne 100 lat, a nawet wiele, wiele dłużej. Podobnie rzecz ma się z etykietami, które umieszczam na płytach - ich trwałość także zależy od tego w jaki sposób będziecie je Państwo traktować. Z tych powodów po przekazaniu Państwu nagranych płyt nie mogę za nie odpowiadać, bo nie wiadomo kiedy i w jaki sposób Klient lub jego kobiety je uszkodzą, w jakim stopniu porysują, czy wybrudzą.

Czy przyjmuje Pan reklamacje?
Oczywiście może się zdarzyć przypadek losowy lub nieszczęście, że płyta nagrana zostanie z jakimś błędem - dlatego daję Państwu 14 dni na dokładne sprawdzenie otrzymanych płyt i ewentualne reklamacje. Po tym terminie reklamacje nie będą przyjmowane.

Jeśli mam 25 minut filmu do zwykłego przegrania to zapłacę jak za godzinę?
Jeśli materiału do przegrania jest mniej niż godzina, to należy zapłacić jak za godzinę. Jeśli materiału jest więcej niż godzina, to płatne jest każde rozpoczęte 15 minut nagrania. Czyli w usłudze "Samo przegranie" 15min kosztuje 2zł.

Nie wiem co mam na kasetach, nie mam ich gdzie odtworzyć, a chciałabym przegrać je na płyty układając chronologicznie, nadając tytuł każdemu filmowi. Czy można u Pana przejrzeć kasety przed przegraniem?
W takiej sytuacji najpierw przegrywam całą zawartość kaset na dysk komputera, po czym umawiamy się na spotkanie, podczas którego przeglądamy materiały filmowe, ustalamy datę, kiedy dany film został wykonany, nadajemy im tytuły, określamy gdzie jest początek, a gdzie koniec danego nagrania, ustalamy jakie fragmenty ewentualnie należy usunąć, nadajemy imiona dzieciom oraz zabytkom itp. Przeglądanie kaset bezpośrednio na magnetowidzie jest bardzo czasochłonne, dlatego tego nie robię, a na komputerze jest to ciekawsze z uwagi na dużą ilość pamięci RAM i trwa stosunkowo krótko.

Nie mam odtwarzacza DVD, tylko zewnętrzny dysk twardy podłączony do telewizora przez port USB. Czy także mogę przegrać u Pana kasety, aby filmy dało się odtwarzać bezpośrednio z dysku?
Tak. W takiej sytuacji kasety wideo przegrywane są w postaci pojedynczych plików MPEG. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż Klient nie ponosi dodatkowego kosztu za płyty DVD, bo po odbiór filmów przychodzi ze swoim dyskiem przenośnym, na który bezpośrednio kopiuję filmy ze swego komputera, lub umieszczam je w chmurze, aby Klient mógł je przeglądać za pomocą pilota nie wstając nawet z sofy. Posiadam w komputerze najnowsze porty USB 3.0, dzięki którym kopiowanie danych jest znacznie szybsze niż przez USB 2.0 i jeszcze szybsze niż przez USB 1.0.

Czy nagrane przez Pana płyty są zabezpieczone przed kopiowaniem?
Nie. Płyty nagrane przeze mnie można dowolnie kopiować we własnym zakresie. Można, ale to we własnym zakresie i za dodatkową opłatą, założyć na płyty blokadę rodzicielską.

Ile mam czasu na odebranie moich kaset wideo i płyt DVD?
Po wykonaniu zlecenia każdy Klient informowany jest SMSem o tym, że usługa została zrealizowana. Od tego momentu Klient ma 1 miesiąc na odebranie swoich kaset wideo. Jeśli powierzone mi kasety nie zostaną odebrane w tym terminie, zostaną zniszczone. W ten sposób cenne pamiątki rodzinne w postaci wspomnień wizualnych zostaną utracone na zawsze.

Na moich kasetach pomiędzy filmami są przerwy kilkusekundowe, czy może je Pan wyciąć podczas przegrywania?
Tak. Posiadam możliwość wycięcia wszelkich zbędnych fragmentów nagrań, także "siejącego, a nawet śnieżącego obrazu" pomiędzy kolejnymi filmami. Pobieram za to dodatkową opłatę, która uzależniona jest od tego, ile cięć w sumie trzeba było wykonać, czyli ile czasu musiałem na to poświęcić dodatkowo. Opłata ta jest stała i zawiera się w granicach od 1 do 200zł.

Czy wystawia Pan rachunki?
Tak. Jednak wyłącznie na życzenie.